Dve dievčatá sa hrajú s balónom. Počas malej nezhody sa pohádajú. Sú na seba navzájom tak urazené, že sa začnú od zlosti nafukovať. Nafuknú sa až tak, že odletia do neba, pričom sa im nedarí dostať sa dolu na zem aby zachránili ich mačiatko, ktoré medzitým uviazlo na strome.
Milan má obrovské brucho a nikto nevie prečo. Diéty ani vytrvalé cvičenie nepomáha. Veľké brucho mu prináša mnoho komplikácií. Obyčajné obliekanie ponožiek sa mení na pekelnú misiu. Sledujeme príbehy niekoľkých hrdinov, z ktorých každý má nezvyčajne starosti. Kde je ich pôvod?
Krátky film o tom, ako by mačky mohli byť tekuté.
Krížom krážom je krátky film o priateľstve a zrade medzi vtáčikom, kozliatkom a líškou. Film pracuje s krížikovou výšivkou a starým ľudovým porekadlom „V núdzi poznáš priateľa“.
Zuza má záhradu. Ale nie pri dome, tá záhrada je v záhradnej kolónii za mestom. Kolónia znamená veľa malých záhrad, vpravo, vľavo a medzi nimi uličky. Z výšky kolónia vyzerá ako záhradné piškvorky. A Zuza je malé blonďavé dievčatko, ktoré do záhrady jazdí na bicykli so svojou mamou a otcom. Jedného dňa, keď sa Zuza vydá s otcom na prechádzku po kolónii, objavia na jej konci divokú tajomnú záhradu. Býva tam čierny pes a možno aj strašná Stará Bela. Ktovie. Zuza sa jej pre istotu bojí. Ale čo máte robiť, keď máte z niekoho strach, no nájdete na ceste jeho kľúč? Film Zuza v záhradách je poetickým rozprávaním o prekonávaní strachu a predsudkov a pôvabe odlišností.
Krátky dôvtipný príbeh o bytostiach, ktoré sa snažia získať dostatok potravín a zaistiť si tak prežitie svojho rodu. Situáciu im však komplikujú rôzne prekážky a komplikácie. Bytosti to však neodrádza a vytrvalo pokračujú v dosiahnutí svojho cieľa. Majú za to naše sympatie… až do okamžiku, keď sa vrátime do každodennej ľudskej reality.
Hravá koláž obrazov zo života kráv. Mozaika drobných príbehov z celého sveta, v ktorých kravy prežívajú pozitívne aj negatívne situácie, zobrazuje život zvieraťa v globálnom svete a jeho vzťah k človeku. Vizuálne pestré obrazy vykresľujú kravu ako citlivého tvora hodného obdivu. Film svojou štylizovanou poetikou, hravosťou a humorom dáva nádej na lepší svet.
Mascha Halberstad je režisérka špecializujúca sa na naratívnu animáciu. Vytvorila animácie pre niekoľko celovečerných filmov, vrátane How To Survive... (2008) a Taking Chances (Berlinale Generation 2012). Oba jej celovečerné filmy Kvik (2022) a Líška a zajac zachraňujú les (2024) boli vybrané do súťaže Berlinale Generation. Natočila aj videoklip k piesni Wild Frontier od Prodigy.
(prednáška len v angličtine)
Rudolf, Hedwiga a ich štyri deti žijú vo veľkom dome s krásnou, udržiavanou záhradou. Každý deň oslavujú spoločnú večeru, užívajú si víkendové výlety k vode a prechádzky s priateľmi. Spoza múrov ich domova sa však ozývajú znepokojujúce zvuky a občas niečí zúfalý krik. Rudolf Höss je totiž veliteľ koncentračného tábora v Osvienčime.
Overené režisérske duo Olivier Nakache a Eric Toledano (Nedotknuteľní) natočilo nekorektnú francúzsku komédiu. Albert a Bruno majú za sebou ťažký rok. Sú zadlžení až po uši, nemajú kde bývať, a ich partnerky ich opustili. Kvôli chipsom a pivu zadarmo sa preto pokojne pridajú ku skupine mladých aktivistov na čele s očarujúcim dievčaťom prezývaným Kaktus (Noémie Merlant). Medzi transparentmi a dymom z dymovníc nájdu čerství priatelia príležitosť k nekalým kšeftíkom a neskôr aj lásku a energiu k novým začiatkom.
Režisér filmu Manželia Stodolovci český dokumentarista Petr Hátle, ktorý je okrem iného autorom známeho podcastu Pohřešovaná, debutuje v rámci hraného filmu temnou love story inšpirovanou reálnou manželskou dvojicou sériových vrahov. Temný milostný príbeh inšpirovaný životom skutočného manželského páru sériových vrahov. Na vidieku, kde životy plynú bez akejkoľvek perspektívy, vraždí manželský tím Jaroslav a Dana Stodolovci osamelých seniorov, o ktorých spoločnosť už dávno stratila záujem.
Čo ľudí priťahuje na true crime obsahu a ako s takýmto obsahom pracujú samotní tvorcovia, diskusia spoločne s Petrom Hátle, režisérom filmu Manželia Stodolovci a autorom populárneho podcastu Pohřešovaná bude nasledovať po projekcii filmu. (diskusia len v slovenčine)
Príbeh sa odohráva v postsocialistickom Kyjeve koncom 90. rokov. Hlavná postava Tonia prichádza na strednú školu, kde sa dostáva do partie miestnych rebelov. Má pocit, že konečne niekam zapadla, má nových priateľov a prežíva aj prvú lásku, až pokým sa nezačne kolotoč milostných trojuholníkov, zrady a pomsty. Debut ukrajinskej režisérky Anny Buryachkovej je autentickým obrazom Kyjeva 90. rokov a mládeže v ňom, ktorá vyrastá na troskách socialistického režimu, musí rýchlo dospieť a nájsť si miesto v tomto neistom svete.
Dielli sa snaží nájsť cestu k svojmu otcovi, ktorý trpí alkoholizmom. Po autonehode mu prisahal, že sa vzdá pitia. Sľub však nedodržal a Dielli sa musí zmieriť s ďalšou otcovou zradou. Komorná dráma o krehkých rodinných vzťahoch, závislostiach, zrade a odpustení.
Vo vizuálnej eseji Siegfrieda A. Fruhaufa, ktorá sa podobá snu, sa ľudské stopy z minulosti objavujú ako jaskynné maľby. Film mal premiéru v roku 2023 na IFF Rotterdam.
Smrť milovaného domáceho miláčika je náročná udalosť, s ktorou sa ťažko vyrovnáva, a aj keď sa snažíme na ňu pripraviť, zdá sa, že vždy príde príliš skoro. Chlapec a jeho psík Deniska sú nerozlučnými priateľmi. Jedného dňa však Deniska zomrie a chlapcovi ostanú iba spomienky. Citlivý a jemný film o strate, priateľstve a smrti, ktorá nemusí vždy znamenať definitívny koniec.
Miša, 12-ročný chlapec z Ukrajiny, musel kvôli vojne odísť do malého poľského mesta. Aj napriek tomu, že Poľsko pre Mišu predstavuje bezpečnejší priestor pre život ako jeho rodné mesto, nevie sa zmieriť so svojím novým životom. Upína sa na telefón, ktorý predstavuje jeho jedinú väzbu s kamártmi, rodinou a spomienkami na starý život.
16-ročný Sebastian vyrastal v jednej z najnebezpečnejších častí Coventry, kde sú drogy a vraždy bežnou súčasťou života. Pred rokom sa však s jeho mamou a mladšou sestrou presťahovali, aby utiekli pred násilným otcom a toxickým prostredím. Na novom mieste sa Sebastian chce sústrediť na svoju budúcnosť a aj napriek tomu, že je talentovaný rapper, chce byť radšej holičom a mať bezpečný a pokojný život.
Na internete nájdete priestor s rozlohou 250 kilometrov štvorcových, ktorý pripomína východnú Európu. Hráči a hráčky v ňom similujú boj o prežitie. Trojici francúzskych režisérov sa podarilo urobiť film v prostredí videohry, kde ľudia z rôznych kútov sveta unikajú žiť paralelné životy a nastavovať si vlastné pravidlá hry. Vznikol tak niekedy nežný, inokedy mrazivý svet podvratných ideológií a komunít.
Vidíte ich na ulici. Sledujete ich v televízií. Možno ich budete aj na jeseň voliť. Myslíte si, že sú to ľudia ako vy. Mýlite sa. Niekdajšia wrestlingová hviezda Roddy Piper hrá robotníka menom Nada, ktorý objaví okuliare, čo dokážu ukázať svet taký, aký naozaj je. Zistí, že väčšina spoločenskej elity sú mimozemšťania, ktorí chcú ovládnuť svet. Béčkový majsterštuk s kritikou konzumného sveta od režiséra Johna Carpentera je dnes aktuálnejší než kedykoľvek predtým.
Film je kombináciou rovnomennej literárnej predlohy Williama S. Burroughsa a spisovateľovho životopisu. Hlavná postava William Lee (čo bol spisovateľov pseudonym) pracuje ako ničiteľ hmyzu a stále hlbšie sa prepadáva do drogovej závislosti, takže prestáva rozlišovať skutočnosť a fantáziu, v ktorej písacie stroje dostávajú podobu hovoriacich chrobákov a on sám sa stáva protagonistom akejsi špionážnej historky. Hlavnú rolu stvárnil americký herec Peter Weller, ktorý dokonale napodobnil Burroughsov hlas i maniere. Snímka získala osem kanadských výročných cien Genie (najlepší film, réžia, adaptovaný scenár, kamera, výprava, herečka vo vedľajšej úlohe, strih zvuku a zvuk), Cenu newyorských filmových kritikov za scenár a Cenu Národného združenia filmových kritikov za scenár a réžiu.
84-ročná Vika je hviezdou varšavského klubového života. Charizmatická DJka na dôchodku sa obklopuje mladými ľuďmi a jej životné motto je, že vek je len číslo. Ale keď sa jej zdravie náhle začne zhoršovať, Vika už nemôže poprieť plynutie času. Poľská režisérka Agnieszka Zwiefka sa vo svojej tvorbe venuje dokumentárnym portrétom ľudí, ktorí sa rôznymi spôsobmi ocitli na okraji spoločnosti. Tentokrát sa zaoberá témou staroby a dôchodkového veku ako obdobia “jesene života”, ktoré nemusí byť iba pasívne a letargické.
Film bude spojený s netradičným hudobným úvodom DJ Vesnu, ktorý divákov naláka pred projekciou. Prídite tentokrát na projekciu skôr a o zábavu budete mať postarané! Ku každej vstupenke diváci získajú 30% zľavu na prvý drink v Temnom OST BLOCKu, kde bude Vesnu pokračovať po skončení projekcie.
Vesnu už vyše 12 rokov vytvára v Bratislave oázy slobody pre slovenskú queer komunitu. Je tvorcom párty Tepláreň a neskôr aj rovnomenného baru. S vášňou sebe vlastnou organizuje viaceré klubové noci, ktoré si našli pevné miesto na slovenskej tanečnej scéne, najznámejšie sú Homomat, Shame, Ball of Shame, Kiki Nation. Na týchto akciách našiel ako DJ aj svoje zázemie. Vesnu je digitálny šaman, ktorý túži, aby sa ľudia na parkete stretli sami so sebou a aj jeden s druhým. Hypnotickými beatmi prekonáva vzdialenosti, hravými setmi s nečakanými zvratmi pripomína, že všetko je tu a teraz. Rád sa pohybuje od techna cez house až po disco. Obľubuje rauš noci, ale aj nehu rána. Presvedčilo sa o tom publikum vo väčšine domácich klubov, ale aj na festivaloch Pohoda, Grape, maďarskom Szigete, nemeckom Rote Dichte, na berlínskych party Betriebsfeier a Daddy Issues, prážskej Disco Církev či londýnskej party Homostash.